czwartek, 6 sierpnia 2020

Wiadomo co było przyczyną eksplozji w Bejrucie. Kto jest za to odpowiedzialny?


W Bejrucie we wtorek doszło do  katastrofalnej w skutkach eksplozji. Wybuch nastąpił w największym porcie, który nazywany był dotychczas "oknem na świat". Podejrzewa się, iż przyczyną tej tragedii mógł być rozkład saletry amonowej.

Saletra amonowa to azotan amonu (związek chemiczny), który najczęściej stosowany jest jako nawóz w rolnictwie. Można go spotkać pod postacią białych granulek. Rozkład saletra amonowej może być  bardzo niebezpieczny, bowiem ze względu na zawarcie materiałów wybuchowych prowadzić on może do wybuchu.

Saletra amonowa była przechowywana w bejruckim porcie od kilku lat. Mimo iż służby bezpieczeństwa wielokrotnie ostrzegały przed niebezpieczną substancją, saletra nie pozostała przeniesiona.

W wyniku eksplozji zginęło około 100 osób, a około 4 tysięcy osób pozostało rannych.
Skutki katastrofy są ogromne. Budynki mieszkalne niemal  300 tys. osób pozostały uszkodzone.

Władze Libanu zapowiedziały, iż osoby odpowiedzialne za katastrofę poniosą ogromne konsekwencje.
Warto zaznaczyć, iż saletra amonowa nie była przechowywana odpowiednio z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. Ponadto 2750 ton saletry amonowej przechowywanej w jednym z magazynów w bejruckim porcie zostało zarekwirowane kilka lat temu, a mimo to nadal pozostawało przechowywane w tak ważnym miejscu dla całego Libanu.

Odpowiedzialne za to jest kierownictwo składów, które poniesie konsekwencje całego zdarzenia.

Saletra amonowa już wcześniej kilkukrotnie była powodem katastrof, które miały miejsce w 2001 roku we Francji oraz w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz